DSPIC30F2020-30I/SO Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : DSPIC30F2020-30I/SO
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SOIC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : dsPIC™ 30F
Contact Now
DSPIC30F2020-30I/SO Specifications
Part Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 30 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 12KB (4K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)